prästkragar, stentrappa, herrgård, sommar

Sommar på Tofta Herrgård

Boka lunch, middag eller boende 1 juli-9 augusti

Här får sommaren ta lite tid. Slå dig ner i trädgården för en enkel lunch, börja kvällen med något gott i glaset eller stanna kvar en natt eller två med middag och frukost i herrgården.

Tofta ligger nära havet mellan Göteborg och Marstrand, med naturreservat, bad, golf, promenader och sommarutflykter runt hörnet.

Somriga smaker, lugna dagar och tid för annat - välkommen till Toftasommaren.

Boka boendepaket

grönskande träd, liten grusväg upp mot röd träbyggnad.

Boendepaket

Bo kvar en natt eller två eller tre.

Vill du göra mer av sommardagen? Boka ett boendepaket och stanna kvar på Tofta. På kvällen äter du middag i herrgården och på morgonen serveras frukost även den i herrgården. 

Du kan också lägga till bastu och badtunnor - ett härligt sätt att runda av dagen efter bad, golf, vandring eller en utflykt till Marstrand.

Sommarens boendepaket är bokningsbara tisdag-söndag, 1 juli-9 augusti. 

Annars gäller som vanligt fredag-söndag.

Se våra paket och boka

restaurangbord, gäster

Middag i herrgården

När kvällen kommer dukar vi upp för middag i herrgården. I köket arbetar vi nära säsongen och våra lokala leverantörer - med grönsaker från gårdar i närheten, kött från trakten och råvaror som får smaka av både sommar och västkust.

Middag serveras från kl 18:30 tisdag-lördag under sommarveckorna.

Kom gärna lite tidigare, ta en drink i trädgården och njut av eftermiddagssolen innan middagen.

Läs mer om middag

dukat bord i trädgård, människor runt bordet, sommarkänsla

Sommarlunch

Kom som du är och njut av en somrig lunch på Tofta. Vi serverar en enkel och god lunchmeny i restaurangen - och när solen skiner kan du slå dig ner ute i trädgården.

Lunchen är i ett enklare format än våra middagar: du beställer mat och dryck i baren/receptionen och sätter dig där det passar. Perfekt för ett stopp under utflykten, en spontan vardagspaus eller en stund i solen med något gott på tallriken.

Sommarlunch serveras 4 juli-1 augusti, onsdag-lördag kl. 12.30-14.30.

Boka bord inne - ute gäller drop-in. 

Mer om sommarlunch

Att göra under din Toftasommar

Du kan göra sommaren aktiv - eller väldigt stilla. Runt Tofta finns mycket att fylla dagarna med: promenader i Tofta naturreservat, bad vid havet, golf på Lycke golfbana, turridning på islandshäst, tennis på gårdens grusbana eller en utflykt till Marstrand.

Vill du ta dig ner till havet lånar vi gärna ut enklare cyklar för en badutflykt. Och vill du stanna kvar på gården finns trädgårdsspel som kubb, boule och krocket att låna.

Allt behöver inte planeras i förväg. Ibland räcker det med en bra lunch, en promenad, ett glas i trädgården och tid för annat.

Läs mer på vår Att göra-sida
 

Sommarveckor 1 juli-9 augusti

Här får sommaren gärna ta lite tid. En promenad genom Tofta naturreservat, ett dopp vid havet, en runda golf på Lycke golfbana, en tur till Marstrand - eller bara ett glas i trädgården före middagen.

tofta-emblem